Доц. Соня Пенкова, НВИМ: Между 6 и 10 хиляди души посещават Националния военноисторически музей всяка година в Деня на храбростта
6 Май 2017 | 12:34 | Focus
Фокус: Доц. Пенкова, за поредна година Националният военноисторически музей ще отбележи 6-ти май с ден на отворените врати. С какви инициативи НВИМ и неговите филиали ще посрещнат своите гости в Деня на храбростта и Българската армия?
Доц. Соня Пенкова: За поредна година ние ще отбележим тържествено Деня на храбростта и Българската армия. На този ден обикновено музеят, както в София, така и филиалите, работят с ден на отворени врати. Ще бъдат отворени много от експонатите, които се намират във външните ни експозиции. Информация ще има до всеки един експонат, който е отворен, както за това, кога е служил в Българската армия, така и за това какви са неговите технически параметри. Децата и родителите ще могат да влязат вътре, да се докоснат до онзи различен свят, който се вижда, когато влезеш в една военна машина. Няма да пропуснем и тази година в музея в София да отбележим празника с много военна музика, с традиционната вече боб чорба. Освен това, тази година сме подготвили специална фотоизложба, която е посветена на отбелязването в годините на 6 май, на празника на храбростта. Надявам се, че тези, които не са се запознавали с историята на този празник, ще могат да я научат, идвайки при нас от архивните фотоси, които ще разказват тази история. Достъпни ще бъдат всички експозиции и изложби на нашите музеи, както в София, така и Музея на авиацията, Военноморският музей. Добре дошли са всички – малки и големи. Надявам се, както всяка година на 6 май, те да се почувстват обгрижени и заедно да посрещнем Деня на Българската армия и Празникът на храбростта.
Фокус: Кои са най-ценните предмети в музея и кои експонати будят най-много интерес у посетителите?
Доц. Соня Пенкова: Бих казала, че ценните предмети са много, във всеки музей. В нашия те са особено скъпи, защото Военният музей е един особен музей, много личен. Всеки един от нас, всяко едно семейство, всяка една фамилия пази своите скъпи спомени за националната история, за участието на семействата и на фамилиите във войните за национално освобождение и обединение. Това е един ден, в който за пореден път се връщаме към тези истории с това, което сме съхранили. Наистина експонатите са много. Около 27 000 са експонатите в постоянната експозиция само в музея в София. Кои са най-интересните – аз не бих могла да кажа, но вярвам, че всяко едно поколение и всяка една възраст намират своите интересни експонати, преоткрива историята, чрез онова, което ние показваме. И, разбира се, бихме се радвали всеки път да се научава по нещо ново и нещо различно от нашата национална военна история.
Фокус: Разполагате ли с информация за това колко посетители посещават музея годишно, нараства ли интересът през годините? Колко посетители очаквате на 6 май?
Доц. Соня Пенкова: Интересът през годините към нашите музеи нараства. След големия спад, която имаше, не само в нашия музей, но и във всички музеи в страната, бавно, но стабилно посещаемостта се увеличава. За нас е важно, че се увеличава и платената посещаемост. Особено пък онази част от посетителите - млади хора и хора в активна възраст - стават все по-голям процент. Обикновено на 6 май през музея, както на всички дни на отворени врати, преминават хиляди. Числото варира в порядъка между 6-7 и 10 хиляди души всяка година, с малки амплитуди. Това са хората, които посещават Националния военноисторически музей в Деня на храбростта.
Фокус: Съхранена ли е традицията, свързана с величието на българската армия, у днешните военнослужещи? Кои са основните проблеми пред армията днес?
Доц. Соня Пенкова: Аз не бих могла да се изказвам, има достатъчно сериозна експертиза в Българската армия, която е направила публично известни, както фактите, така и експертизите за състоянието на Българската армия. Това, което нашата институция прави е, това, което е възможно, така че да съхраняваме и възпитаваме духа на тази армия и за историята, за героизма, за достойнството на хората под пагон. Защото колкото и да е модерна една армия, колкото и добре да е въоръжена, ако тя няма дух, това е твърде сериозен проблем. И работата на институции като нашата, е в сферата на духа. Надявам се, че Военният музей върши своята работа и работи добре за издигането и на престижа на Българската армия, за популяризирането на историята ѝ и за възпитание на младото поколение в уважение към ценностите на Българската армия.
Фокус: Как вие, като пазител на историята на българската армия, виждате нейното бъдеще? Какво е вашето пожелание за 6 май към военнослужещите?
Доц. Соня Пенкова: На всички военнослужещи и на всички цивилни лица в структурите на Министерството на отбраната и на Българската армия, на всички от резерва и запаса – много здраве, много вяра в успешния завършек на започналите и достатъчно дълго продължили реформи в Българската армия. Много сила и много енергия – за да се случи всичко онова, за което всеки един от нас желае и, което всъщност е приоритет и цел на институцията, в която работи.
Стефан ПЕТРОВ
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
ТАСС: Иран е установил хиляда центрофуги за обогатяване на уран в взривения миналата година атомен обкет в Натанзе
28 Януари 2021 | 13:14
Сент Етиен пожела Али Соу
28 Януари 2021 | 13:00
Reuters: Унгария очаква първата пратка от 2-та милиона дози руска ваксина в началото на февруари
28 Януари 2021 | 12:56
De Standaard (Белгия): Европейски инспектори са „нахлули“ в заводите на AstraZeneca в Белгия
28 Януари 2021 | 12:49
Евертън и Лестър завършиха наравно 1:1
28 Януари 2021 | 12:43