Sky News: Великобритания изпраща боен флот в Ормузкия пролив, докато напрежението между САЩ и Иран се увеличава
6 Януари 2020 | 13:37 |
Решението беше подписано от британското правителство и обявено от министъра на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс. Той заяви, че е инструктирал корабите от Кралския флот „Монтроуз“ и „Дефендър“ да отплават за пролива, за да осигурят безопасността на търговските кораби, плаващи под британски флаг в региона.
„Правителството ще вземе всички нужни стъпки, за да защитим нашите кораби и граждани в този момент“, допълни Уолъс.
„През последните няколко месеца американските сили в Ирак, които са базирани там по покана на правителството, често са обект на атаки от подкрепяните от Иран военни формирования“, добави министърът.
„Генерал Сюлеймани използванеше тези сили, за да ощети съседните суверенни нации и враговете на Иран. Според международното право САЩ имат право да се защитават срещу този, който представлява непосредствена опасност за техните граждани“, каза още Уолъс.
По-рано британският министър разговаря със своя американски колега Марк Еспър и му предложи сътрудничеството на Обединеното кралство.
Корабът от кралските военноморски сили, фрегатата „Монтроуз“ е разположен в региона на персийския залив и оперира в района на Бахрейн. „Дефендър“ се намира в региона на залива от 2019 г., след като там беше пленен за кратко британския танкер „Стена Имперо“.
Техеран се зарече да отмъсти за смъртта на Сюлеймани. Той беше убит във въздушен удар в близост до летището в Багдад.
Сигурността в британските военни бази в Ирак беше затегната след американските удари, докато военните и правителствените служители в Лондон разискват как точно Техеран може да нанесе ответен удар. Сред плановете за действие при такъв сценарии са евакуирането на британците от зони с висок риск, ако това се наложи, и като цяло на военнослужещите от региона.
Междувременно САЩ разположиха 3 хил. допълнителни военнослужещи в района на Кувейт, които да окажат подкрепа на силите на страната в региона, ако това се наложи.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
Превод и редакция: Теодор Пенев
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
The Times: Великобритания ще изисква негативен PCR-тест за всички пристигащи от чужбина и те ще бъдат поставяни под карантина
16 Януари 2021 | 15:55
РИА Новости: Непризнатите републики в Донбас ще предадат едностранно на Украйна задържани лица
16 Януари 2021 | 15:38
The Guardian: Вечният мраз е запазил гигантски вълнест носорог
16 Януари 2021 | 15:22
Kathimerini: Ердоган не изключи среща с гръцкия премиер
16 Януари 2021 | 14:56
Politico: Франкофонът Армин Лашет ще следва курса на Меркел
16 Януари 2021 | 14:40