The Telegraph: Турция „ще подпише нов договор за С-400“ с Русия - нов удар върху отношенията със САЩ
27 Ноември 2019 | 08:57 |
Анкара получи първата партида от руските системи през юли, което накара САЩ да извади страната от програмата за производството на изтребителите F-35. Администрацията на президента Доналд Тръмп предупреди Анкара, че може да наложи санкции, но подчерта, че Турция може да бъде пощадена, ако не въведе в експлоатация С-400.
В началото на тази седмица обаче военните на Анкара започнаха изпитания на новопридобитата система. Кадри от първия пробен цикъл, който започна в понеделник и продължи във вторник, показаха радарите на системата, които се въртят над въздушна база извън столицата. Произведените от САЩ изтребители F-16 бяха използвани като макетни цели по време на ученията, което вероятно ще раздразни Вашингтон.
Първоначалните тестове може да са само, за да се гарантира, че радарите работят правилно или да се провери дали те могат да правят адекватни разграничения между приятелски и вражески самолети.
САЩ, както и НАТО, са притеснени, че турската армия може да проведе тестове, които ще дадат на Русия представа за способностите на западните самолети. Висш служител на Държавния департамент на САЩ заяви миналата седмица, че Турция трябва да се отърве от С-400, които вече е купила, за да поправи щетите, нанесени в двустранните отношения. Майк Помпео заяви, че тестовете са „притеснителни“, но във вторник заяви, че САЩ „все още говорят с турците, все още се опитват да намерят изход от ситуацията".
Александър Михеев, директор на „Рособоронекспорт“, заяви в интервю във вторник, че Москва се надява да подпише споразумение за снабдяване на Турция с повече ракетни системи С-400 през първата половина на следващата година. На фона на коментарите му, турският президент Реджеп Тайип Ердоган отбеляза, че представители на Анкара и Вашингтон предприемат усилия до април догодина, за да разрешат спора за С-400.
Отношенията на Турция със САЩ и НАТО са напрегнати от продажбата на отбранителната система и от началото на операцията „Изтор на мира“ в Северна Сирия.
Превод и редакция: Тереза Герова
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
„Московский комсомолец“: Страхът от преврат кара Байдън да събира обезоръжени войски
18 Януари 2021 | 21:44
„Коммерсанть“: Единствено китайската от всички големи икономики показа ръст през 2020 година
18 Януари 2021 | 21:41
ТАСС: В Швеция въведоха глоби за неспазване на въведените мерки срещу Covid-19
18 Януари 2021 | 21:08
Reuters: ЕС започна дебата за създаване нa COVID-паспорти за ваксинирани
18 Януари 2021 | 21:00
ТАСС: Отварянето на Дисниленд в Париж бе отложено най-рано на 2 април
18 Януари 2021 | 20:37