Йенс Столтенберг в интервю за Kathimerini: НАТО очаква страните-членки да спазват международното право
14 Октомври 2019 | 07:46 |
Столтенберг увери, че НАТО ще продължи присъствието си в Егейско море с цел подпомагане на контрола над мигрантските потоци. Норвежецът бе категоричен, че всички съюзници в НАТО са били информирани за операцията на Турция в Северна Сирия, преди тя да бъде стартирана миналата сряда.
Турция нахлу в Сирия преди няколко дни. Засилва ли това загрижеността за регионалната сигурност и възможността за нова бежанска вълна?
Трябва да подчертая важността на сдържаността, за да избегнем още повече човешки страдания, защото никой не иска да види ново увеличение на потока от бежанци отново се увеличават. Ето защо НАТО така силно изрази подкрепата си за политическо решение за Сирия под егидата на ООН. Приветстваме постигнатия напредък, но все още има дълъг път, преди да постигнем устойчиво и трайно политическо решение на предизвикателствата и конфликтите в Сирия като цяло, по-конкретно в Северна Сирия. НАТО също помага в управлението на имиграционната и бежанската криза. Разбира се, НАТО не е единственият отговор на тези предизвикателства, но е част от него. Това, което правим, е да се опитаме да се справим с първопричината за предизвикателствата, като помагаме например на страни като Афганистан. Голяма част от хората, достигащи бреговете на Егейско море, идват от Афганистан, както знаете. Присъствайки в Афганистан, а също и в Ирак, ние допринасяме за стабилността, но и за ограничаването на имиграцията. Трябва също да помним, че Турция е приела повече от три милиона сирийски бежанци, повече от всеки друг съюзник в НАТО. Ето защо е предизвикателство, с което всички ние трябва да се справим и да направим всичко възможно.
Подготвяхте ли се за турското нашествие в Сирия?
Намеренията на Турция бяха публично обявени. Президентът [Реджеп Тайип] Ердоган заяви ясно своите намерения от трибуната на ООН и дори показа карта на тази зона за сигурност, която турците искат да създадат. Това е нещо, над което са работили от доста време. Първоначално се опитаха да го направят заедно със САЩ. Приветстваме факта, че САЩ и Турция работиха съвместно чрез патрули и операции. Но те не успяха да запазят това сътрудничество и сега виждаме Турция да извършва операции в Северна Сирия без американска подкрепа. Турция също информира всички държави-членки на Алианса, малко преди да започне своята операция. Това също беше обсъдено по-рано в рамките на НАТО.
Бихте ли казали, че разликата в мнението между САЩ и Турция, две от най-мощните военни сили на НАТО, и в същото време много близката връзка на Анкара с Москва - както се вижда от закупуването на системата за противоракетна отбрана С-400 - влияе на ефективността на съюза?
Очевидно е, че има различия в мненията между съюзниците по отношение на ситуацията в Северна Сирия. Като генерален секретар на НАТО винаги предпочитам съюзниците да имат общ подход към предизвикателства като Северна Сирия, например. Този път обаче не успяхме да се съгласим. НАТО не присъства в Северна Сирия, но някои съюзници са там, особено САЩ и Турция. НАТО е част от международна коалиция срещу „Ислямска държава“ и е важно да се помни, че трябва да продължат усилията за справяне с този общ враг. Джихадистите са загубили контролираните от тях райони, но все още са там, в Ирак и Сирия, и се опитват да се разширят и в други страни, включително Афганистан.
Постоянната морска група 2 на НАТО (SNMG2) патрулира в Егейско море, за да следи бежанските потоци. Ще продължат ли патрулите?
Гърция е на фронтовата линия на бежанската криза. Приехме много бежанци и нелегални мигранти, които са преминали Егейско море, особено през 2015 г. Ето защо приветствам споразумението между Турция и ЕС. Присъствието на НАТО в Беломорието с шест кораба в момента е прилагане на сделката между Турция и ЕС. Проблемите не са решени. Въпреки това постигнахме значителен напредък в сравнение с 2015 г. Считам, че значението на присъствието на НАТО в Беломорието е на практика създаването на платформа, която позволява на Гърция и Турция, но също така и Турция и ЕС да се обединят, така че да работим по-тясно заедно, за да се справим с това общо предизвикателство. Освен това разузнавателната информация се споделя между турската брегова охрана, гръцката брегова охрана и Фронтекс, и често се случва корабите на НАТО да са първите, които забелязват мигрантски лодки, които се опитват да преминат през Егейско море. НАТО обаче няма мандат да спира лодките. Нашият мандат е да сближим Гърция, Турция и ЕС.
Август бележи прекратяването на Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО). Това добавя още един проблем към отношенията на НАТО с Русия. Виждате ли ново решение за ядрените оръжия?
Договорът беше изключително важен за европейската сигурност. Той забрани огромна категория оръжия. Сега Русия се върна обратно към разполагането на тези военни системи. Те са мобилни, трудно се откриват и могат да носят ядрени глави. Съжаляваме, че Русия наруши ДРСМО. Ние обаче няма да реагираме огледално. Няма да разполагаме ядрени ракети в Европа. Ще продължим усилията за контрол на оръжията. Поради тази причина искаме да достигнем до нови споразумения за ядрените оръжия.
Северна Македония скоро ще бъде пълноправен член на НАТО. Мислите ли, че може да създаде прецедент за други страни от Западните Балкани, които се намират извън Алианса?
НАТО е отворена за всяка страна, която желае да се присъедини и която отговаря на критериите, които сме поставили. Черна гора се присъедини към НАТО наскоро, Северна Македония е много близо до присъединяването, работим също с Босна и Херцеговина. НАТО също уважава всяко решение на държави, които не желаят да станат членове. Например ние уважаваме позицията на Сърбия, че не желае да се присъедини към НАТО. Те искат да провеждат политика на военен неутралитет и затова не желаят да се присъединят към Алианса. Имаме изключителни партньорства със страни, които не са членки на НАТО, като Швеция, Финландия и Австрия, а също така можем да имаме добри отношения със Сърбия.
Превод и редакция: Тереза Герова
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Преглед на някои от основните теми в световния печат (Агенция „Фокус“)
18 Януари 2021 | 21:47
Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция „Фокус“)
18 Януари 2021 | 21:47
Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция „Фокус“)
18 Януари 2021 | 21:46
„Московский комсомолец“: Страхът от преврат кара Байдън да събира обезоръжени войски
18 Януари 2021 | 21:44