EURACTIV: Разходите за отбрана на ЕС са прекалено малки за амбициите му
16 Септември 2019 | 08:57 |
Ако ЕС се опита да се защити без помощ от големия си съюзник в НАТО, Съединените щати, „се смята, че ще е необходима инвестиция от няколкостотин милиарда евро, за да се преодолее текущата пропаст във възможностите“, се подчертава в доклада.
„Значимите и некоординирани съкращения в бюджетите за отбрана на държавите-членки, заедно с недостатъчните инвестиции, се отразиха върху военните им способности“, подчертава докладът.
Джухан Pартс, бивш естонски премиер, който е член на Европейската сметна палата, на която е възложено да контролира разходите на ЕС, нарече несъответствието между амбициите и предлаганите ресурси „огромно“.
Той каза пред AFP, че “пълномащабното военно планиране (от ЕС) е дублиране на НАТО”, но отбеляза, че това е проблем за политиците, а не за одиторите.
Въпреки това той каза, че членът на НАТО Великобритания представлява около една четвърт от общите разходи за отбрана на страните членки на ЕС - понастоящем основната национална военна сила на ЕС, заедно с Франция - напуска блока и това трябва да накара да се замислят онези, които искат да преодолеят разликата между разходите и стратегическите цели.
„Ако много голям член с огромен военен бюджет и сили напусне ЕС, тогава тази разлика ще стане още по-голяма“, каза той.
„Ако сега говорим за „стратегическа автономия“ и това несъответствие (в ресурсите), тогава, ако най-големият (военен) член напуска, стратегическата автономия става още по-нереалистична“, каза той.
Европа, особено Франция, все повече гледа на създаването на обща способност за отбрана със „стратегическа автономия“, която да съпътства икономическата й тежест на световната сцена.
Ето защо, за бюджетния цикъл на блока за 2021-2027 г., той възнамерява да увеличи разходите за отбрана 700%, от 2,8 милиарда евро през настоящия многогодишен цикъл.
Но има опасения, подчертани в доклада, че инициативата ще се припокрива с много от това, което прави НАТО. Всички, освен пет от настоящите страни-членки на ЕС, са в НАТО.
Докладът отбелязва, че страните от ЕС не споделят общо схващане за заплаха или визия от какво точно трябва да се състои отбраната или дори правила за ангажиране.
Някои държави-членки, например, „са склонни да се съсредоточават върху териториалната защита срещу военните заплахи, отправени от Русия, докато други са по-ориентирани към предизвикателствата за сигурността, възникващи от Северна Африка или Близкия изток“.
В резултат на това подходът на ЕС към отбраната е „неясен“.
С новата Европейска комисия и неотдавнашното създаване на ДГ „Отбранителна промишленост и космос“ ЕС цели да се справи с раздробената отбранителна индустрия на блока и да внесе настоящите отбранителни инициативи като постоянно структурирано сътрудничество на ЕС (PESCO), което все още не е създадено във Фонда за европейска отбрана и възможен единен щаб на ЕС за военни операции под ръководството на Комисията.
Един от инструментите, Европейският фонд за отбрана, който е предназначен да подпомага финансово европейските проекти за научни изследвания и развойна дейност в целия блок, трябва да започне работа след приключване на преговорите за бюджета на ЕС до края на тази или началото на следващата година.
Превод и редакция: Иван Христов
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
„ТВ 21“ (РСМ): В Сърбия доставиха един милион китайски ваксини срещу коронавирус
16 Януари 2021 | 13:51
Елитът в световния тенис каца в Мелбърн днес
16 Януари 2021 | 13:50
„Главред“ (Украйна): Защо Навални се завръща в Русия
16 Януари 2021 | 13:45
РИА Новости: Украйна забрани използването на руския език в сферата на обслужването
16 Януари 2021 | 13:33
ТАСС: Армин Лашет е новият лидер на ХДС
16 Януари 2021 | 13:08