Ердоган: Известихме Русия и САЩ за операция на Турция в контролираните от кюрдите региони в Сирия
5 Август 2019 | 07:45 |
„Влязохме в Африн, Джарабулус и Ал Баб (в Северна Сирия) и сега ще влезем на изток от река Ефрат“, заяви турският лидер, визирайки турските операции „Щита на Ефрат“ и „Маслинова клонка“.
„Споделихме тази информация с Русия и САЩ“, добави той.
От месеци турските лидери твърдят, че предстои кампания в сирийските територии на изток от Ефрат, поради продължаващото присъствие там на терористи от ПКК /ОНС в близост до турската граница и заплахата за сигурността, която представляват сирийските кюрди.
В преговорите със САЩ Турция също настоя за идеята за създаване на зона за сигурност в региона, но страните все още не са постигнали обща позиция.
Присъствието на „Кюрдската работническа партия“ (ПКК) и сирийската й издънка – „Отрядите за народна самоотбрана“ (ОНС) са постоянна точка на търкания между Анкара и Вашингтон заради това, че САЩ се съюзиха с тези кюрдски въоръжени формирования в борбата срещу „Ислямска държава“, докато Турция ги смята за терористична групировка.
Между двете страни има разногласия за дълбочината на зоната за сигурност.
Опасенията на Турция идват от това, че ПКК води въоръжена кампания на нейна територия в продължение на повече от 30 години, в рамките на която са загинали около 40 хиляди души.
Анкара е възмутена и огорчена от решението на Вашингтон да изпрати хиляди камиони с въоръжение и боеприпаси на ОНС в рамките на продължаващата от 2011 година война в Сирия, отнела живота на стотици хиляди и оставила без подслон повече от 10 милиона души, както показват данните на ООН.
Превод и редакция: Иван Христов
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
The Times: Великобритания ще изисква негативен PCR-тест за всички пристигащи от чужбина и те ще бъдат поставяни под карантина
16 Януари 2021 | 15:55
РИА Новости: Непризнатите републики в Донбас ще предадат едностранно на Украйна задържани лица
16 Януари 2021 | 15:38
The Guardian: Вечният мраз е запазил гигантски вълнест носорог
16 Януари 2021 | 15:22
Kathimerini: Ердоган не изключи среща с гръцкия премиер
16 Януари 2021 | 14:56
Politico: Франкофонът Армин Лашет ще следва курса на Меркел
16 Януари 2021 | 14:40