Благоевград: Регионалният исторически музей отбелязва 99 години от подписването на Ньойския мирен договор с изложбата „Ограбени надежди“
22 Ноември 2018 | 23:06 |
Д-р Алексиев отбеляза, че българската историческа гилдия нарича Ньойския договор „договор за грабеж“. Той подчерта, че този договор унищожава окончателно българския национален идеал в началото на 20 век, а именно - идеалът всички българи да живеят в рамките на една обща държава. „За наше огромно съжаление Ньойският договор се подписва във време, в което всъщност националният порив е достигнал своя връх по време на войните за национално обединение и с това нещо поривът на българите е прекършен. За съжаление и днес все още са живи последствията от Ньойския мирен договор и това е една от основните причини, въпреки неговата злокобност по отношение на българската национална история, ние всяка година да отбелязваме тази дата“, коментира историкът. Д-р Алексиев каза още, че историята е низ от събития и процеси, които отбелязват не само щастливи мигове в историческото ни битие, а ни дават ценни и горчиви уроци, които трябва да учим и да не забравяме.
Д-р Кирил Алексиев посочи също, че изложбата „Ограбени надежди“ включва 10 постерни табла, които са групирани по различни хронологически моменти около подписването на Ньойския мирен договор. „Освен самият договор и фактите, които са изнесени около него, е обърнато сериозно внимание и на фактите около участието на България в Първата световна война: надеждите, които влага България в това участие; българският национален блян; жестоката покруса след подписването на договора и орязването на териториите от българското етническо землище, които всъщност са една поредна горчива страница в българската история; многолюдната бежанска вълна, която залива България по това време; безбройните икономически проблеми, които следват след подписването на договора, както и редицата ограничителни клаузи във военно, материално и икономическо отношение, които всъщност се превръщат действително в една истинска национална катастрофа и дават горчивите си плодове и днес“, подчерта той.
Д-р Алексиев допълни, че освен това е отделено внимание и на създаването на Обществото на народите (ОН) като една институция, която е замислена с благородна кауза - да предпазва света от бъдещ подобен конфликт като войната от 1914-1918 година, но всъщност в таблото са посочени фактите, които определят, че реално организацията се превръща в нещо, което е много далеч от първоначалната идея. По думите му Обществото на народите, вместо да се превърне в защитник на онеправданите и в рупор на мира в световен план, се превръща в институция, която има само и единствено за цел да утвърди наложените хегемония и световен ред след края на Първата световна война, а освен победители, има и загубили, към които отношението е изключително позорно и тежко. По думите му за наше огромно съжаление България е в лагера на победените държави и всъщност в тази изложба се показва това, което страната ни е принудена да понесе след края на Първата световна война.
Натали СТЕФАНОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
The Telegraph: Поръчаните и платени от ЕС ваксини на AstraZeneca може да са доставени на Великобритания
26 Януари 2021 | 17:19
Мохамад Джавад Зариф: Иран ще се върне към ангажиментите си по ядрената сделка, когато САЩ отменят санкциите
26 Януари 2021 | 15:54
Посланикът на САЩ в Прищина: Американските войници не загинаха за Велика Албания или Велика Сърбия
26 Януари 2021 | 15:44