Благоевград. Първото освобождение на Горна Джумая е важно, защото населението в този край за пръв път се докосва до свободата след 500 години робство. Това каза за
Радио „Фокус“ – Пирин д-р Кирил Алексиев, историк и уредник в Регионален исторически музей – Благоевград. По думите му това е акт, който е временен, защото по силата на Берлинския договор градът е върнат „под ботуша“ на османския султан. „Въпреки това самото докосване до свободата, това че ние отхвърляме вековния гнет на 12 февруари 1878 година, с помощта на руските войски, е важно, защото когато един човек се почувства свободен, то няма какво да го спре“, каза още д-р Алексиев. Според него първото освобождение на града се превръща в импулс за последвалите борби – Кресненско-разложкото въстание; Горноджумайското въстание от 1902 година и Илинденско-Преображенското въстание от 1093 година. „Всички тези събития показват, че жителите на този край са искали силно своята свобода и са били готови на всичко, за да я извоюват“, подчерта д-р Алексиев. Историкът допълни, че първото освобождение на града показва пътя, по който трябва да върви населението в Пиринският край, за да може да стигне отново до свободата през 1912 година. Д-р Алексиев добави, че присъствието на много жителите на града, но и на представители на различни институции по време на церемонията по отбелязването на годишнината е символ, че героите и саможертвите, които са направени пред 140 години не са забравени.
Ливия НИНОВА
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия" © 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!